Seo nedir?

Seo nedir?

Bu makalede seo nedir? , seo neden önemlidir? gibi konuları açıklayacağım.

 

Seo nedir?

Seo kısaca arama motoru optimizasyonu yani web sitenizi arama motorlarına tanıtılması ve doğal aram sonuçlarında üst sıralara çıkmak içine yapılan çalışmanın genel adıdır.

 

Seo çalışması yaptırmazsam ne olur?

Seo çalışması yapılmaması veya yaptırılmaması sitenizin tanınmaması demektir. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları web sitelerini üst sıralara taşırken bazı kriterleri değerlendirerek karar verir. Eğer siteniz genel seo kriterlerine sahip değilse sizi ya en sona atacaktır. Yada çok geç indexleyecektir. Geç indexlenen siteler arama botlarının çok nadir ziyaret ettiği sitelerdir. Geç indexlenen sitelerde arama motorundan gelen kişiler paylaşılan bir içerik, ürün veya haberden çok geç haberdar olurlar. Bu size dezavantaj sağlar.

 

Seo neden önemlidir?

Seo hizmeti almayan veya bu konuda bir bilgisi olamayan kişiler web sitelerini yeterli kullanamazlar. Örnek vermek gerekirse bir e-ticaret siteniz var en yeni ürünleri, çok uygun fiyatları sunuyorsunuz. Ama bunu arama motorlarına bildirmezseniz yani seo çalışması yapmazsanız bu artılarınızdan kimsenin haberi olmayacaktır.

Aklınıza şu gelebilir google adwords yani google reklam seçeneğini kullanabilirim. Tabi bu bir seçenek ama seo ile adwords reklamları çok iç içedir. Örnek verecek olursam arama motorlareı için “Dijital pazarlama” kelimesini hedefleyelim eğer doğrudan bu kelime için reklam verirseniz. Tıklama başı ortalama maliyet 1.5-2 tl arasıdır. Bir tıklama için 1.5-2 tl ödemeniz gerekecektir. Ama aynı işlemi sitenizde içinde hedef kelimeniz geçen özgün bir makale paylaştıktan sonra yaparsanız maliyetler çok daha düşecek ve gösterimleriniz artacaktır.

Unutmayın google adwords alakalı kelimeler üzerine çalışır.


SOSYAL MEDYA

İLETİŞİM

destek@seoyapar.com

 

Şafak Saraçoğlu

 

 

Seo Yapar © 2019
Doğru web tasarım